Akcja Świadomy Kierowca

Opublikowano: 2021-03-18

Fundacja GROT: Liczy się bezpieczeństwo! Ruszyła akcja #ŚwiadomyKierowca

Fundacja GROT, prowadząca szerokie działania w obszarze bezpieczeństwa i obronności kraju, była inicjatorem inicjatywy zwiększającej poziom bezpieczeństwa na drogach. Za nami pierwsza z akcji #Świadomy Kierowca.

Według danych Komendy Głównej Policji, w 2019 roku miało miejsce 30 288 wypadków drogowych. W wyniku tych zdarzeń 2 909 osób poniosło śmierć. Rannych zostało 35 477 osób. By zwiększyć bezpieczeństwo nas, mieszkańców codziennie korzystających z dróg aglomeracji śląskiej, powstała inicjatywa #ŚwiadomyKierowca.

Celem akcji jest uświadomienie kierowców o konieczności udzielenia pierwszej pomocy. „Pierwsze minuty na miejscu zdarzenia i podjęcie niezwłocznych działań są decydujące dla życia poszkodowanych w wypadku samochodowym. Dlatego dziś – poprzez akcję #ŚwiadomyKierowca przypominamy, edukujemy, ćwiczymy zasady udzielania pierwszej pomocy przez kierujących pojazdami”. Komentuje Andrzej Ostrowski, prezes Fundacji GROT.

Policjanci, strażacy, kierujący pojazdami – każda z tych osób ma swój udział i każdy z nich pełni niezwykle ważną rolę na miejscu zdarzenia. Podczas wypadku to szybka ocena sytuacji i podjęcie akcji są gwarancją na zwiększenie szans na powrót do zdrowia, czy skutecznej walki o życie poszkodowanych. Dzięki zaangażowaniu siemianowickich policjantów oraz strażaków, możliwe było przypomnienie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W akcję włączyła się również Spółka Rosomak SA- na co dzień dbająca o bezpieczeństwo żołnierzy w akcjach bojowych, ale również związana z działaniami na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnej. Kierujący mieli okazję na wysłuchanie instruktażu na temat zasad pierwszej pomocy oraz udział w zajęciach praktycznych. Po zakończeniu ćwiczeń ich uczestnicy otrzymali również apteczki samochodowe.

Partnerami akcji #ŚwiadomyKierowca są:

• Spółka Rosomak S.A.,
  • Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich,
  • Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich,
  • Urząd Miasta Siemianowice Śląskie.

fot. Marcin Rzepczyk

W kategorii Wydarzenia dnia 2021-03-18